Pojem studánka není nijak přesně definován a bývá používán jak pro přírodní prameny, tak i pro umělé studně. Studánkou se rozumí i jednoduché zachycení přirozeně vyvěrajícího pramene betonovou či kamennou jímkou, případně zastřešenou. Studánek nemáme mnoho a zvláště takových, které jsou v dobrém technickém stavu, je poskrovnu. V současnosti jsme se zaměřili na ty, které jsou součástí města nebo se nacházejí v jeho blízkém okolí. Již několik let provádíme cca 1krát za 2 roky odběry za účelem zjištění základních kvalitativních parametrů podzemní vody. Konkrétně jsou sledovány pH, železo, mangan, dusíkaté látky (amonné ionty, dusitany a dusičnany), chloridy, chemická spotřeba kyslíku a základní mikrobiologické ukazatele (koliformní, mezofilní a psychrofilní bakterie, Escherichia coli a enterokoky). Z výsledků rozborů vyplývá, že většina vzorků vody nevyhovuje z hlediska mikrobiálních ukazatelů kvalitě pitné vody, často se objevují i zvýšené obsahy dusičnanů.
Studánka nad zámeckým parkem – se nachází v areálu zámeckého parku směrem k ulici U Obůrky pod ohradou pro koně. U každoročně prováděných odběrů vody se objevují zvýšené hodnoty dusičnanů, vysoká oxidovatelnost a nevyhovující bakteriologický nález.
Studánku Krajíčkova stráň I – najdeme na konci ulice Sucheniova, při okraji lesoparku Krajíčkova stráň. Kvalita vody se po opravě ustálila a vykazuje vyšší hodnotu chloridů, oxidovatelnosti a bakteriologického nálezu.
Studánka Krajíčkova stráň II – je v zadní části v lesoparku Krajíčkova stráň, ve stejném směru jako předchozí studánka. Při odběrech vody kolísá hladina chloridů, neodpovídá hygienickým požadavkům pro poměrně vysoký obsah dusičnanů a bakteriologický nález, v tomto případě jsou patrné známky znečištění z vnějšího prostředí a kvalita vody je ovlivňována i kolísavým objemem přítoků.
Studánka u rekreačních chat v k. ú. Řípov – silnice směr Okříšky, za Červenou Hospodou po polní cestě doprava a dál po červené turistické značce za poslední chatou u řeky Jihlavy. V odebraných vzor- cích se pravidelně opakují poměrné vysoké hodnoty dusičnanů a bakteriologického nálezu.
Studánka pod ulicí J. Heyrovského – cestou údolím od rybníku Baba směrem do sídliště Hájek, po levé straně nad dětským hřištěm. Kvalita vody je i přes poměrně frekventované území stabilní. Ve vzorcích je pravidelně zvýšený obsah dusičnanů a nevyhovující bakteriologický nález.
Studánka nad nádrží Lubí – nad hrází vodní nádrže Lubí, po levé straně polní cesty do Ptáčova. Ve vzorcích vody jsou překračovány ukazatele dusičnanů, oxidovatelnosti a nevyhovuje i bakteriologický nález.
Studánka u zahrádkářských chat v Ptáčovském žlebu – u zahrádkové osady v Ptáčovském žlebu mezi cestou a potokem Lubí. I zde jsou překračovány limity dusičnanů a je nevyhovující bakteriologický nález.
Studánka v Ptáčovském žlebu – silnice směr Vladislav, za bývalou cihelnou doleva po polní cestě směr Ptáčov, podél potoka Klapůvka, ve svahu po pravé straně. V pravidelně odebíraných vzorcích neodpovídají hygienickým požadavkům hodnoty oxidovatelnosti a bakteriologického nálezu.
Studánka k. ú. Ptáčov u rekreačních chat směr Hostákov – směrem od Ptáčova, kolem bývalé kovárny přes potok Klapůvka za mysliveckou chatou. Voda vykazuje velmi dobrou kvalitu již několik let a nevyhovuje pouze zvýšená hodnota oxidovatelnosti.
Studánka u rekreačních chat v k. ú. Ptáčov – v blízkosti rekreačních chat při cestě z Ptáčova proti proudu potoku Klapůvka, směr Trnava. Kvalita vody se ustálila a opakovaně vykazuje zvýšené hodnoty dusičnanů.
Studánka u zahrádkové osady na k. ú. Sokolí – po silnici směrem na Novou Ves, před odbočkou do Sokolí po polní cestě doleva. Ve vzorcích vychází opakovaně poměrně vysoké hodnoty obsahu dusičnanů a oxidovatelnosti. Studánka je ale nyní po přívalových srážkách a sesuvu půdy nefunkční, proto ji bude potřeba obnovit.
Z uvedených výsledků vyplývá, že by se voda z těchto studánek neměla používat jako voda pitná, ačkoliv je v mnoha případech takto užívaná.
Naší snahou je podchytit a popsat jejich výskyt v našem okolí, vyhodnotit čistotu a technický stav a navázat tak na starostlivou péči našich předků. A pokud naše připomenutí někoho podnítí k pomoci s jejich čištěním, obnovou či vyhledáním dalších zapomenutých studánek a pramenů, pak se tím splní i jedna z našich představ obnovit zapomenuté tradice. Chceme tak přispět i k propagaci těchto pozapomenutých zdrojů čisté vody a zajímavých míst naší přírody opředených mnoha pověstmi.
Studánka pod ulicí Heyrovského se nachází v katastrálním území Týn u Třebíče v městské části Nové Dvory. Dostaneme se k ní z Karlova nám. ulicí Soukenická, Zdislavina, Cyrilova. U rybníka Baba odbočíme vpravo do sídliště Hájek. Odkaz na orientační plán města Třebíče.
Studánka Krajíčkova stráň se nachází v katastrálním území Třebíč v lesoparku Krajíčkova stráň. Dostaneme se k ní po turistické cestě (Třebíč Řípov, Padrtův mlýn, Petrovice), která je označená červenou turistickou značkou. Na Polance se dáme vlevo ulicí Nad Lesem a Krajíčkova stráň. Odkaz na turistickou mapu č. 80 Třebíčsko a orientační plán města Třebíče.
Studánka Krajíčkova stráň se nachází v katastrálním území Třebíč v lesoparku Krajíčkova stráň. Dostaneme se k ní po turistické cestě (Třebíč Řípov, Padrtův mlýn, Petrovice), která je označená červenou turistickou značkou. Na Polance se dáme vlevo ulicí Nad Lesem a Krajíčkova stráň. Odkaz na turistickou mapu č. 80 Třebíčsko a orientační plán města Třebíče.
Studánka Lubí se nachází v katastrálním území Ptáčov nad pláží vodní nádrže Lubí. Dostaneme se k ní po turistické cestě (Třebíč, Ptáčov, Trnava), která je označená modrou turistickou značkou. Odkaz na turistickou mapu č. 80 Třebíčsko.
Studánka Pavlíkův les se nachází v katastrálním území Pocoucov. Dostaneme se k ní po turistické cestě (Třebíč, Ptáčov, Trnava), která je označená modrou turistickou značkou. Na ulici Velkomeziříčská odbočíme k Novému hřbitovu a dále Pavlíkův les. Odkaz na turistickou mapu č. 80 Třebíčsko.
Studánka Pekelný vrch se nachází v katastrálním území Slavice. Dostaneme se k ní po turistické cestě (Třebíč – Terůvky , Pekelný vrch, Kojetice na Moravě), která je označená žlutou turistickou značkou. Studánka je zastřešena dřevěným přístřeškem. Odkaz na turistickou mapu č. 80. Třebíčsko
Studánka chaty Ptáčov se nachází v katastrálním území Ptáčov u rekreačních chat pod Ptáčovem. Dostaneme se k ní po turistické cestě (Třebíč, Ptáčov, Trnava), která je označená modrou turistickou značkou. Odkaz na turistickou mapu č. 80 Třebíčsko.
Studánka Klapůvka se nachází v katastrálním území Ptáčov ve stráni u potoka Klapůvka. Dostaneme se k ní po turistické cestě (Třebíč, Vladislav), která je označená červenou turistickou značkou. Za Táborským mlýnem přejdeme řeku Jihlavu po železničním mostě a dáme se směrem na Ptáčov kolem potoka Klapůvka. Odkaz na turistickou mapu č. 80 Třebíčsko.
Studánka Ptáčovský žleb se nachází v katastrálním území Ptáčov, na pravém břehu potoka Lubí u zahrádkářské osady Ptáčovský žleb. Dostaneme se k ní po turistické cestě (Třebíč, Ptáčov, Trnava), která je označená modrou turistickou značkou. Na hrází vodní nádrže Lubí odbočíme z turistické cesty vpravo do Ptáčovského žlebu. Odkaz na turistickou mapu č. 80 Třebíčsko.
Studánka se nachází v katastrálním území Řípov na pravém břehu řeky Jihlavy u rekreačních chat pod Sokolím. Dostaneme se k ní po turistické cestě (Třebíč, Řípov, Sokolí), která je označená červenou turistickou značkou. Odkaz na turistickou mapu č. 80 Třebíčsko.