V dnešní části našeho putování i v částech následujících navštívíme místa, která jsou od Třebíče již o něco vzdálenější. Tentokrát vám představím dvě pozoruhodné lokality ve správním obvodu Moravských Budějovic. Nejprve se podíváme do přírodní rezervace Habrová seč, poté zavítáme do přírodní rezervace Suché skály.
Habrovou seč najdeme asi 2 kilometry jižně od Nových Syrovic v severní části Novosyrovických lesů, zhruba 200 metrů jižně od místní hájenky Za Sičkou. Zajímavostí je, že po západní i východní hranici této rezervace prochází Graselova stezka pojmenovaná podle nechvalně proslulého rodáka z Nových Syrovic Johanna Georga Grasela (1790 – 1818). Více o této historické postavě – vůdci loupežné bandy – se dozvíme z webových stránek obce Nové Syrovice. V Habrové seči můžeme obdivovat smíšený porost s převahou buku a habru. Nejúchvatnější přírodní scenérie uvidíme v místech, kde leží a trouchniví staré mohutné kmeny stromů a kde rostou majestátní pamětníci. Ideální čas k návštěvě této rezervace skýtá určitě jaro. Překvapí nás tam mnoho druhů kvetoucích rostlin. Mezi ty nejzajímavější patří zejména bledule jarní, brambořík nachový, hlístník hnízdák, kruštík modrofialový, lýkovec jedovatý, ocún jesenní a prvosenka vyšší. Za velmi vzácný lze v Habrové seči považovat výskyt bíle kvetoucí řeřišnice trojlisté, která je ohroženým druhem naší květeny. Z ptáků zde můžeme spatřit několik druhů strakapoudů, datla černého, žlunu zelenou či vzácně čápa černého.
Druhou lokalitou naší dnešní procházky je přírodní rezervace Suché skály. Nachází se asi 800 metrů severovýchodně od Lubnice na pravém svahu hlubokého údolí říčky Želetavky, poblíž soutoku s potokem Blatnicí. K rezervaci nás dovede z Lubnice zeleně značená turistická cesta. Území se rozprostírá na prudkých rulových skalnatých svazích s původními, převážně borovými lesy. Ze tří západně až jižně orientovaných skalních výchozů se pokocháme úchvatným pohledem do údolí Želetavky a Blatnice a do okolní krajiny. K samotným skalním výchozům se od informační cedule dostaneme po pěšinkách. Sestup k nim je ale místy příkrý, tak musíme být opatrní zvláště při vlhkém a deštivém počasí. Každého tam jistě upoutá neobyčejně rozsáhlé suťové a kamenné moře pod největším skalním výchozem. Místní botanickou vzácnost představuje výskyt kriticky ohroženého hvozdíku moravského. Ze zástupců fauny narazíme při troše štěstí na výra velkého.