Památné stromy Třebíčska
Stromy jsou nedílnou součástí našeho každodenního života a jejich význam v přírodě je mimořádný. Jsou nejen nositelem ekologické stability krajiny, ovlivňující její ráz a atmosféru, ale pro člověka často i symbolem trvalých hodnot, mlčenlivým pamětníkem minulých časů. Našimi předky byly uctívány a chráněny, neboť jim poskytovaly mnoho prospěšného a užitečného. Strom je unikátní výtvor a z pohledu životního prostředí plní řadu důležitých funkcí, např. mikroklimatickou, biologickou, hydrologickou, protierozní, hygienickou, atd. Vytváří specifické životní prostředí pro další organismy a tím se stává jakýmsi svébytným ekosystémem. I přes svou mohutnost a majestátnost jsou stromy snadno zranitelné. Záporných faktorů, které na ně negativně působí, přibývá a je především na člověku o ně pečovat a chránit je. Proto je důležité zajistit pro mimořádně významné stromy, jejich skupiny a stromořadí, zvýšenou ochranu danou zákonem a vyhlásit je za „stromy památné“.
Za památné stromy je možné prohlásit stromy, jejich skupiny nebo stromořadí, které vynikají svým vzrůstem nebo věkem, tvořící významné krajinné dominanty, zvláště cenné dřeviny i nepůvodních druhů a v neposlední řadě i dřeviny historicky cenné, které jsou památníky historických událostí nebo se k nim vztahují různé pověsti a báje. Při výběru stromů za památné je nutné zvážit jak důvody pro jejich ochranu, tak zdravotní stav a možnost dalšího vývoje. V územním obvodu Městského úřadu Třebíč, jako pověřeného obecního úřadu, je vyhlášeno 15 soliterně rostoucích památných stromů, 11 skupin památných stromů a 2 památné aleje. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. Každý památný strom má své ochranné pásmo, ve kterém není dovolena žádná pro památný strom škodlivá činnost. Veškeré stromy, které byly na území České republiky vyhlášeny za památné, jsou evidovány v ústředním seznamu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Praze. V terénu jsou tyto stromy označeny cedulkou s malým státním znakem ČR a nápisem památný strom.
Velký javor
Javor klen (Acer pseudoplatanus) stojí na okraji lesa, asi 300m za osadou Věstoňovice. Jeho věk je odhadován na 650 až 700 let. Za jeho života se v průběhu staletí odehrála celá řada událostí. Tvrdé bylo zejména 18. století, kdy v roce 1719 došlo v Horních Vilémovicích k prozrazení tajné noční bohoslužby u svobodníka Nečase. V následujících letech se rozpoutalo zatýkání, vyslýchání a hon na kacíře. V těchto pochmurných dobách, kdy se u Velkého javoru konaly tajné evangelické bohoslužby, plnil strom úlohu duchovního a mystického místa. Možná alespoň malým dílkem přispěl k tomu, že evangelické vyznání nebylo protireformací v tomto kraji zcela potlačeno.
Katastrální území: Horní Vilémovice
Rok vyhlášení:1976
Obvod kmene: 775cm
Výška stromu: 11m
Odhadované stáří: 650 - 700 let
Dub u Lipníka
Dub letní (Quercus robur) stojí na okraji lesního porostu nacházejícího se mezi Lipníkem a Ratibořicemi, jihozápadně od rybníka Okrouhlík nad potokem.
Katastrální území: Lipník u Hrotovic
Rok vyhlášení: 1983
Obvod kmene: 380cm
Výška stromu: 24m
Lípa v Lipníku
Lípa srdčitá (Tilia cordata) roste na okraji obce Lipník, u silnice č. III/36063 ve směru na obec Zárubice.
Rok vyhlášení: 1976
Katastrální území: Lipník u Hrotovic
Obvod kmene: 452cm
Výška stromu: 26m
Lípa u Vantiberku
Lípa srdčitá (Tilia cordata) se nachází u hospodářského stavení v místní trati u Vantiberku.
Rok vyhlášení: 1982
Katastrální území: Okřešice u Třebíče
Obvod kmene: 417cm
Výška stromu: 24m
Lípa u kaple
Lípa srdčitá (Tilia cordata) rostoucí po pravé straně silnice ke kapli sv. Anny v obci Opatov.
Rok vyhlášení: 1982
Katastrální území: Opatov na Moravě
Obvod kmene: 383cm
Výška stromu: 18m
Borovice u Pozďatína
Mohutná borovice lesní (Pinus sylvestris) před železničním přejezdem, po pravé straně silnice z Pozďatína na Oharec.
Rok vyhlášení: 1985
Katastrální území: Pozďatín
Obvod kmene: 240cm
Výška stromu: 13m
Dub na Hadí hoře
Mohutný soliter dubu letního (Quercus robur) pod hájenkou „U útěchy“, u silnice z Předína na křižovatku se silnicí Heraltice – Opatov.
Rok vyhlášení: 1982
Katastrální území: Předín
Obvod kmene: 490cm
Výška stromu: 19m
Dub u Ptáčova
Solitera dubu letního (Quercus robur) na okraji pole, v blízkosti lesního porostu u polní cesty cca 1km severně od obce Ptáčov.
Rok vyhlášení: 1982
Katastrální území: Ptáčov
Obvod kmene: 250cm
Výška stromu: 20m
Valíčkův dub
Dub letní (Quercus robur) stojí u silnice č.II/351 v úseku mezi Třebíčí a Račerovicemi, asi 300m před obcí Račerovice.
Rok vyhlášení: 1976
Katastrální území: Račerovice
Obvod kmene: 700cm
Výška stromu: 23m
Třešeň u Hošťanky
Třešeň ptačí (Cerasus avium) roste na mezi u staré nepoužívané cesty, asi 500m jižně od obce Slavice. Jedná se o výraznou soliteru v poli s rozložitou a pravidelnou korunou.
Rok vyhlášení: 1982
Katastrální území: Slavice
Obvod kmene: 420cm
Výška stromu: 15m
Dub v dubinách
Dub letní (Quercus robur) je mohutný soliter u lesní cesty nedaleko hájenky Dubiny, poblíž křižovatky lesní cesty se silnicí č.III/35116, která leží asi 1300m po levé straně ve směru Budíkovice – Třebíč.
Rok vyhlášení: 1982
Katastrální území: Podklášteří
Obvod kmene: 360cm
Výška stromu: 19m
Odhadované stáří: 200let
Jinan u gymnázia
Soliterní, poměrně mladý jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), roste ve vyhrazené části areálu Gymnázia na ulici B.Václavka v Třebíči. Jinan bývá nazýván „živou fosílií“, neboť fosilní nálezy jemu příbuzných druhů pochází již z počátku druhohor (tedy z „doby dinosaurů“) a největšího rozmachu dosáhly rostliny čeledi Ginkgoaceae zhruba před 200 až 100 milióny lety. V současnosti je jinan dvoulaločný posledním žijícím zástupcem této kdysi zřejmě poměrně běžné a rozšířené čeledi.
Rok vyhlášení: 2004
Katastrální území: Třebíč
Obvod kmene: 195cm
Výška stromu: 17m
Lípa na farní zahradě
Soliterní lípa srdčitá (Tilia cordata) roste na uzavřené farní zahradě v areálu třebíčského zámku.
Rok vyhlášení: 2004
Katastrální území: Podklášteří
Obvod kmene: 520cm
Výška stromu: 28m
Smrk u Budíkovic
Smrk ztepilý (Picea abies) roste v nivě potoka u okraje porostu, asi 50m od silnice z Třebíče do Budíkovic. Strom má typický soliterní habitus, jeho koruna je zavětvená až k zemi.
Rok vyhlášení: 1976
Katastrální území: Budíkovice
Obvod kmene: 280cm
Výška stromu: 23m
Odhadované stáří: 150 let
Javor u Římova
Javor klen (Acer pseudoplatanus) je mohutný, soliterně rostoucí strom u křížku nad obcí Římov, u silnice č. II/410 ve směru k obci Rokytnice nad Rokytnou.
Rok vyhlášení: 2014
Katastrální území: Římov na Moravě
Obvod kmene: 380cm
Výška stromu: 24m
Skupina lip u Vantiberku
Skupina 3 lip srdčitých (Tilia cordata) rostoucích kolem křížku, u křižovatky silnice II/351 s místní komunikací vedoucí do Červené Lhoty.
Katastrální území: Číhalín
Rok vyhlášení: 1982
Obvod kmene: 301, 364, 188cm
Výška stromu: 22, 24, 12m
Smrky u Hostákova
Dva soliterní smrky ztepilé (Picea abies) nacházející se cca 2km západně od obce Hostákov. Smrk s hluboce zavětvenou korunou roste ve skupině stromů, druhý roste na skalnatém podloží uprostřed pole. Lokalita výskytu je nedaleko polní cesty Ptáčov – Nárameč.
Katastrální území: Hostákov
Rok vyhlášení: 1982
Obvod kmene: 235, 326cm
Výška stromu: 20, 24m
Duby u Náramče
Skupina 10 dubů letních (Quercus robur) rostoucích na okraji lesního porostu za obcí Nárameč, nad rybníkem „Podstránský“.
Rok vyhlášení: 1976
Katastrální území: Nárameč
Obvod kmene: 266 – 500cm
Výška stromů: 19 – 28m
Skupina dvou lip
Dvě lípy srdčité (Tilia cordata) u rozcestí silnic ve směru do Pozďátek a do Okrašovic. Rostou u křížku, který pochází z roku 1883 a společně tvoří výrazný prvek v krajině. Výsadba stromů pravděpodobně
Rok vyhlášení: 1976
Katastrální území: Okrašovice
Obvod kmene: 210, 288cm
Výška stromů: 14, 21m
Skupina stromů u kaple
Skupina 26 stromů rostoucích v oplocené části kolem kaple sv. Anny v obci Opatov. Druhové složení stromů – lípa srdčitá (Tilia cordata), lípa velkolistá (Tilia platyphyllos), lípa obecná (Tilia x vulgaris), javor mléčný (Acer platanoides), jírovec maďal (Aesculus hippocastanum), olše lepkavá (Alnus glutinosa), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior).
Rok vyhlášení: 1982
Katastrální území: Opatov na Moravě
Obvod kmene: 128 – 417cm
Výška stromu: 16 – 27m
Skupina šesti dubů
Šest exemplářů dubu letního (Quercus robur) se nachází v polích mezi potokem Lubí a polní cestou, asi 250m západně od obce Pocoucov.
Rok vyhlášení: 1982
Katastrální území: Pocoucov
Obvod kmene: 400 – 520cm
Výška stromu: 20 – 23m
Skupina tří dubů
Tři mohutné duby letní (Quercus robur) na mezi uprostřed pole nad soutokem potola Lubí a Okřešického potoka, asi 250m jihozápadně od obce Pocoucov.
Rok vyhlášení: 1982
Katastrální území: Pocoucov
Obvod kmene: 370 – 390cm
Výška stromu: 23, 25, 26m
Odhadované stáří: 200 – 250 let
Douglasky u Zátiší
Skupina osmi mohutných douglasek tisolistých (Pseudotsuga menziesii) v okolí zámečku „Zátiší“ u Svatoslavi.
Rok vyhlášení: 1985
Katastrální území: Svatoslav
Obvod kmene: 290 – 520cm
Výška stromu: 21 – 26m
Skupina stromů u Tvrze
Skupina 10 stromů v druhové skladbě dub letní (Quercus robur), jilm horský (Ulmus glabra), olše lepkavá (Alnus glutinosa), lípa srdčitá (Tilia cordata), javor klen (Acer pseudoplatanus), rostoucích v okolí tvrze na okraji obce Štěměchy.
Rok vyhlášení: 1982
Katastrální území: Štěměchy
Obvod kmene: 210 – 450cm
Výška stromu: 15 – 31m
Dva jasany u Trnavy
Dva exempláře jasanu ztepilého (Fraxinus excelsior) u křížku po pravé straně cesty z Trnavy do Ptáčova, asi 1km jižně od Trnavy. Křížek nechali postavit manželé Václav a Marie Mejzlíkovi roku 1886. Stromy byly pravděpodobně vysázeny současně s postavením křížku.
Rok vyhlášení: 1985
Katastrální území: Trnava u Třebíče
Obvod kmene: 230, 280cm
Výška stromu: 22, 24m
Dva buky u Velkého javora
Buky lesní (Fagus sylvatica) rostou v lesním plášti, cca 200m od Velkého javora směrem dolů podél hranice lesa a louky.
Rok vyhlášení: 1982
Katastrální území: Věstoňovice
Obvod kmene: 300, 330cm
Výška stromu: 25m
Lípové stromořadí v Červené Lhotě
Stromořadí 30 exemplářů lípy srdčité (Tilia cordata) a lípy velkolisté (Tilia platyphyllos). Stromy rostou pod pravou stranou silnice k Čechtínu, kolem staré cesty od mlýna.
Katastrální území: Červená Lhota
Rok vyhlášení: 1976
Obvod kmene: 270 – 450cm
Výška stromu: 19 – 27m
Odhadované stáří: u nejstarších jedinců 130 – 150 let
Stromořadí u Bažantnice
Stromořadí 103 exemplářů v druhové skladbě lípa srdčitá (Tilia cordata), lípa velkolistá (Tilia platyphyllos), habr obecný (Carpinus betulus), jírovec maďal (Aesculus hippocastanum). Stromořadí lemuje cestu vedoucí k objektům Lesní správy Třebíč, souběžnou se silnicí Třebíč – Račerovice. Alejí památných stromů až do lesního komplexu Dolní Bažantnice vede „Naučná stezka Bažantnice“, jejímž zřizovatelem jsou LESY ČR, s.p.
Rok vyhlášení: 1982
Katastrální území: Podklášteří
Odhadované stáří: 100 – 130let